Jdi na obsah Jdi na menu
 


Roubování citrusů

5. 2. 2014
Roubování citrusů
 
            Citrusy roubujeme kvůli urychlení plodnosti, která se u semenáčů dostaví za dlouhou dobu 10 - 20 let a někdy až za 30 let.
            Jedinou výjimkou semenáče, který plodí dříve, většinou už ve třetím roce je rangpur (citrus limonia). Je velmi odolný a vhodný i pro bytové pěstování.
            Mnoho lidí si vypěstuje ze semen kupovaných plodů mladé rostliny, které by rádi naroubovali, ale neví jak na to.
            Kdo má zkušenosti s roubováním ovocných stromů lehce to zvládne. Kdo však tyto zkušenosti nemá, ať se raději obrátí na některou citrusářskou organizaci, která mu jistě pomůže.
 
Několik rad pro ty, kteří to chtějí zkusit sami:
 
1. Podnož by měla být silná minimálně 5 mm.
2. Jako podnož můžeme použít jakýkoliv citrus. Nemusíme roubovat např. citroník na citroník. Nejlepší podnoží je pomerančovník a naopak nejméně vhodná podnož je mandarina, která hůře srůstá s roubem.
3. Při roubování by měla být podnož v růstu, v této době má nejvíce mízy a je největší naděje na přijmutí.
4. Nejvhodnější dobou pro roubování je březen - červenec, dá se však roubovat i jindy, ale ú spěšnost je menší.
5. Rouby používáme pokud možno co nejčerstvější, listy zastřihneme o 2/3 délky.
6. Citrusy se většinou roubují do rozštěpu, ale můžeme použít i jiný způsob (např. očkování).
7. Rouby odebíráme vyzrálé z plodících rostlin.
8. Naroubovanou rostlinu umístíme tak, aby měla dostatek rozptýleného světla, ale nebyla na přímém slunci.
9. Naroubovaná rostlina potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, kterou ji nejlépe zajistíme přetažením mikroténového sáčku přes roub a podnož. Do sáčku dáme trochu vody a v horní části vystřihneme malý otvor kvůli větrání.

10. Sáček sejmeme, až roub začne růst.

 

Péče o roubovance
 
            Je třeba zdůraznit důležitost péče o naroubované podnože. Závisí na tom úspěšný srůst, růst a vývoj roubované rostliny.
            Naroubovanou rostlinu musíme dát na vlhké, teplé, ale stíněné místo. Na roubované rostlině máme mikroténový sáček viz obr. 1 připevněný zespodu k nádobě. Aby neležel na roubu, můžeme jej vyztužit ohnutým drátem. Uvnitř sáčku udržujeme do¬statečnou vlhkost a sledujeme, zda je zevnitř orosený.
            Roub by měl srůst za tři týdny. Pokud se nám na podnoži, tj. pod roubem začne objevovat obrost, je třeba jej neustále odstraňovat (vyštipovat).
            Jakmile roub začne růst, můžeme odstranit sáček. Zaléváme tak, aby zemina v květináči byla vlhká, ne přelitá. Roub začne růst a docílí nejméně 15 cm délky, ně¬kdy i více. Toto se stane za dobu 2 - 3 měsíců. V této době odstraníme úvazek z roubu, aby se nám rostlina nezeškrcovala. Nové výhonky za 3 - 5 listem zkracujeme, aby se nám vytvořila pěkná korunka (obr. 2). Stále dbáme na to, aby byl odstraňován veškerý obrost na podnoži, tj. pod roubem. Vyštipování obrostu je nutné, neboť ubírá naroubovaným výhonům živiny. Zakrátko by nám mohl přerůst naroubovanou část, protože má obdivuhodnou vitalitu.
 
Jak přimět starší semenáče citrusů plodit
 
            Mnoho lidí si zasadí semeno citronu, mandariny, pomeranče nebo grapefruitu a těší se, že budou mít pěknou rostlinu.
            Většinou se podaří vypěstovat pěkný keřík, ale marně roky čekáme, kdy už rostlina konečně zaplodí. Málo kdo ví, že takový semenáč začne plodit v 10 roce, většinou však až mezi 15 - 30 rokem. Plodnost můžeme urychlit naroubováním. U staršího semenáče 10 a víceletého můžeme jeho plodnost vyvolat několika způsoby. Nejúčinnější je jejich kombinace. Pokud se to podaří a semenáč zaplodí, získáme rostlinu dokonale přizpůsobenou podmínkám, v kterých ji pěstujeme.
 
1. Rostlinu musíme každý rok přesadit, pravidelně přihnojovat a chránit proti škůdcům.
 
2. Plodnost urychlíme řezem, nesmíme však řezat příliš, neboť bychom plodnost oddálili. Zakracujeme asi o třetinu jen nové výhony, aby se nerozvětvovaly.
 
3. Větve přinutíme pomocí drátu zaujmout vodorovnou polohu, což sice omezí růst, ale podpoří kvetení.
 
4. Nad pupeny uděláme zářezy.
 
5. Vždy jen na jedné větvi v roce odřízneme 1 cm široký prstenec kůry, který obrátíme a necháme znovu růst.
 
6. Plodnost ovlivníme hnojením, když použijeme hnojivo s vyšším obsahem fosforu, např. Floran. Můžeme si připravit hnojivo ze 2/3 kombinovaného hnojiva (OBM) a z 1/3 superfosfátu. Rostlinu nesmíme přehnojit, zvláště ne dusíkem. Výhod¬nější jsou častější slabší koncentrace, než nárazová přihnojování.
 
7. Do koruny neplodící rostliny naštěpíme roub z plodící rostliny. Asimiláty z plodící větve se dostanou i do ostatních části rostliny a tím urychlí kvetení.
 
8.  Rostlinu necháme určitý čas ve vegetaci bez zálivky. Na toto reaguje snahou zachovat druh a začne plodit. Toho to způsobu se využívá i na plantážích (verdeli proces), aby citroníky zaplodily v době, kdy je plodů na trhu nedostatek. Tento dosti tvrdý zásah do života rostliny musíme provést s citem. Když se začnou listy svinovat směrem vzhůru, rostlinu ihned zavlažíme. Toto můžeme několikrát opakovat.
 
Tropy a subtropy v bytech, vydali CITRUSÁŘI Ostrava, Duben 1998, reedice článku rok 2014