Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pěstování citrusů

5. 2. 2014

 Citrusy

            Citrusy patří do čeledi routovitých (rutaceae) a pocházejí z jihovýchodní Asie. Do rodu citrus patří nejenom nám známý pomerančovník, mandarina, citroník a grapefruit, ale i dalších 159 druhů, které mají stovky odrůd.
            Pro pěstování v bytě si vybereme raději co nejranější odrůdy. Rostliny v období, kdy trpí nerovnováhou světla a tepla (tj. v zimě), aby se ještě více nevysilovaly plody. Odrůdy vhodné pro bytové pěstování jsou:
citroníky – “Pavlovský“, “Villa franca“,“ Lisbon“, “Lunario“…
 pomerančovníky – “Bydžovský“,“ Cotidiana“,“ Hamlin“, “Vendi“,“Lednický“,
“Prostějovský“…
mandariny – “Kalinin“, “Soči“, “Chosta“, “Tiahara“, “Klementina“ ...
Z ostatních druhů jsou vhodné : bigaradie, rangpur, kalamondin, ponderosa, cedrát...
            Citrusy vyžadují lehkou, výživnou a mírně kyselou půdu. Při každoročním přesazování přesazujeme vždy do květináče jen o 2-3 cm většího. Na zálivku jsou citrusy hodně náročné, nesnáší přelití ani přílišné přeschnutí. Nejjednodušší způsob, jak zjistit stav substrátu v květináči je trvale zapíchnutá dřevěná špejle. Po vytažení snadno a přesně poznáme stav substrátu, hlavně ve spodní části květináče. Citrusy přihnojujeme 1 x za 14 dnů (OBM, Floranem, AGRO kapalné hnojivo pro citrusy), v zimě nehnojíme.Citrusy množíme roubováním na vlastní semenáče nebo na Poncirus trifoliatu.
            Tato podnož potřebuje chladné zimování, pod 10° C, jinak nám na ni naroubovaná rostlina uschne. Některé citrusy např. citroník jde množit i řízkováním.
            Pokud si koupíme hotovou rostlinu, dáme na ni mikroténový sáček, aby si zvykla na nové prostředí bytu. Rostlina si vytvoří vlastní mikroklima, po 14 dnech začneme sáček pomalu sundávat, až jej asi po týdnu sundáme úplně. Pokud toto neuděláme, může se stát, že nám rostlina vypěstována ve skleníku shodí listy.
            Citrusy můžeme pěstovat od května do října venku na zahradě, v zimě je nejlépe je pěstovat v chladné, světlé místnosti při teplotě 0 - 12° C. Citrusy začínají růst při teplotě 12° C, čím více se dostaneme pod tuto hranici, tím méně světla rostlina potřebuje. Bohužel totéž platí i obráceně, takže při teplotě kolem 20° C rostlina v zimě trpí nedostatkem světla. Nejvíce kritické jsou měsíce listopad - prosinec. Rostlina nám sice roste, ale ze zásobních látek, které nemůže fotosyntézou doplňovat. Říkáme, že rostlina roste na dluh. V tomto období je kratší den, takže dochází ke snižování intenzity světla, zkracování dne, což má za následek celodenní snížení dávky světla.
            Rosení nebo omývání listů rostlinám prospívá. Rostliny musíme také chránit před proudem horkého a suchého vzduchu, pokud je rostlina umístěna přímo nad radiátorem. Může se nám stát, že na květináč proudí studený vzduch netěsností okna. Dochází k situaci, kdy koruna je ve vzduchu o teplotě 35° C a kořeny mají 10° C.
Tyto teploty by měly být stejné, neboť teplý vzduch nutí rostlinu růst, ale kořeny ji nejsou schopny zásobovat. Řešíme to tak, že květináč dáme ještě do jednoho o něco většího květináče a mezeru vyplníme nějakým izolačním materiálem, např. perlitem nebo mechem, na radiátor je dobré dát větší plechový odpařovač, čímž zamezíme proudění horkého vzduchu na rostliny. Zvýšíme tím zároveň vlhkost vzduchu, která je prospěšná nejen rostlinám, ale i pro nás.
Citrusy pěstované v zimě při pokojové teplotě, raději ven na léto nedáváme. Venku sice dobře rostou, ale na podzim je pak musíme znovu zvykat na nové prostředí. Lépe je rostlinu, která je na určité prostředí zvyklá nepřenášet.
            Citrusy roubované nebo řízkované začínají plodit velmi brzy, což je nevýhoda. Většinou nás totiž láká, abychom si na malé rostlině nechali alespoň jeden plod. Rostlinu však tímto vyčerpáme tak, že nám třeba i 2 roky skoro neroste, nebo může i uschnout. Rostlina potřebuje na výživu jednoho plodu minimálně 30 listů, raději však ještě více. Množství plodů proto musíme redukovat.
            Citrusy většinou kvetou na jaře, ale některé citroníky kvetou i během roku, takže mají najednou plody a květy. Zralé plody bychom měli ihned po dozrání obrat, jinak ztrácejí na kvalitě a rostlinu zbytečně vysilují. Při kvetení je ideální teplota 15° C, při teplotách kolem 30° C nám mohou opadnout květy. Většina citrusů je až na malé výjimky samosprašná.
           
                       
Tropy a subtropy v bytech, vydali CITRUSÁŘI Ostrava, Duben 1998, reedice článku rok 2014