Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chorvatsko 2010 - pan Holuša

6. 12. 2010

 

Obrazek
 
   
Chorvatsko 2010
 
   Tento rok jsem po zkušenostech v Černé Hoře, kde jsem hodlal najít nové kontakty pěstitelů citrusu, jsem si kladl v letošním roce menší cíle. Protože jsem byl ubytován v Šibeniku v středisku Solaris, hodlal jsem navštívit přítele Vujinu v Kašteli a zakoupit si nějaké citroníky za ty, které mě v loni vymrzly.
 
   Vyjel jsem 10. září což je sice ideální čas pro citrusáře, méně vhodný však byl na koupání.
Pro ty, kteří ještě v Chorvatsku ještě za citrusy ani rekreaci nebyli, bych rád popsal i cestu, neboť téměř celá vede po dálnici. Jel jsem po ní poprvé, ale je velmi rychlá a pohodlná, i když je asi o 100 Km delší než po cestách 1. třídy.
 

   Vjel jsem z Opavy přes Štermberk do Olomouce a odsuď již stále po dálnici na Brno, Bratislava Gyor, Budapešť, Siofok, přechod – Lenteye-Goričan a dále pořád po dálnici až po Šibeník, případně dál až po Makarskou.

 

Obrazek

 

Obrazek

Středisko Solaris je ideální místo pro ty, kteří jedou na dovolenou v létě a citrusům hodlají věnovat den nebo dva. Vhodné je zejména pro rodiče nebo prarodiče s dětmi.

 

Obrazek

Co mě však jako citrusáře zaujalo, bylo množství citrusových rostlin přímo v objektu Solaris. Nové rostliny byly situovány zejména v blízkosti budov sociálního zařízení a zřejmě k závlaze používali odpadní vody z koupelen a sprch kapkovou závlahou.

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Byl jsem přesvědčen, že citrusy pocházejí od místních pěstitele, jaké však bylo mé překvapení, když jsem na několika rostlinách našel označení pěstitele.
 
Generalitat de Catalunya                  PLANCO CERTIFIKAT
Departament ďAgricultura           Especie                    NARANJO DULCE
Romadeira i Pesca                          Varietad                   CITRUS SINENSIS
                                                          Clon:                        NAVELIN INIASEL 7
Pasport Fitosanitari                            Patró:                      CITRU VOLKAMERIANA
ESPAŇA E-09-43-0065                    Productor:           PLANT.AGROGRUP.ALCANTAR 
                                                                                         SATN°1.305
   CA-Y N°- 194.837  
 

   Etiketu uvádím pro zajímavost a případně i proto, že zde je adresa pěstitele pro ty, kteří mohou do Španělska jet v příštích létech. Bohužel žádné další označení jsem na rostlinách nenašel. V areálu byly však i vzrostlé rostliny sám jsem jich napočítal více než stovku.

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek

K vidění byly i olivy a jiné subtropy mě zaujal hezký kalistemon. 

Obrazek

Obrazek

Ve středu jsme se vydali na návštěvu Splitu, navštívili jsme nejen Diokleciánuv palác, ale i tržiště.

Obrazek

Obrazek

 

Zpět  jsem navštívil přítele Vujinu, kterého jsem však dlouho hledal, neboť v místě pravé části jeho zahrady má vzniknout hotel . Zbytek jeho produkce je umístěn v levé části před domem a mladá výsadba v zahradě za domem. Měl jsem štěstí, že nám otevřela paní domu, neboť majitel, jak jsem se dověděl užíval siestu.
 

 Sortiment je zredukován na osvědčené odrůdy mandarin Chahara, Ichimaru a Zorana, Citoníky na Meyer Improoved, Eureka a Lisbon nějaké grepy a pomeranče, kdy jsem označení nezjistil.

Po stranách pěstitlského prostoru jsou situované plodné rostliny patrně jako stínění. V zadu vzrostlé plodící stromy ponciru a swingle. Bohužel v době kdy jsem přijel byly již plody swingle sklizeny, takže jsem přivezl pouze 6 plodů, které na stromě zůstaly. 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 Sám jsem si zakoupil citroníky Mayer, Eureka a Lisbon a mandaríny Ichimaru a Zorana.
Vzhledem k tomu, že již přicházím do dědkovského věku končím pěstování ve venkovním skleníku, kdy hodlám pěstovat tomely, vinnou révu a případně kiwi a citrusy přestěhuji do nově zřízené zimní zahrady o 9 m2, takže citrusových rostlin mám dostatek.
 
   Rozloučili jsme se s Chorvatským mořem, které bylo k nám přívětivé s 24 až 27°C .
Cestou přes vnitrozemí Chorvatska až po Budapešť v dešti domů, ale plní hezkých zážitků.